Wpisy z kategorii ‘Przeglądarki’


Internet Explorer O Internet Explorerze firmy Microsoft krążą już wręcz legendy. Szkoda jedynie, że te „legendy i mity” pokazują ową przeglądarkę w złym świetle. Tym bardziej szkoda, że wszystkie opowieści z nią związane okazują się najczystszą prawdą. IE (skrót od Internet Explorer) jest bowiem najmniej optymalnym programem do przeglądania stron internetowych jaki w ogóle powstał. Wiem trudno w to uwierzyć, ale tak przedstawiają się suche fakty. No bo w końcu co z tego, że niedawno wyszła najnowsza odsłona owego IE skoro masa błędów w dalszym ciągu przeszkadzają w bezstresowej pracy, a dziury nie zapewniają nawet 1% bezpieczeństwa w sieci? Będąc na siłę wrednym można również powiedzieć, że posiada bardzo niedopracowany, niewygodny i przeładowany efektami interfejs. Czy zatem IE posiada jakichkolwiek użytkowników? Z pewnością fanów Microsoftu, którzy zaopatrzą się w nowe, oryginalne systemy zaraz po ich premierze. Reszta jednak słusznie wybiera inne produkty zatem temu Panu już podziękujemy. Jak to się mówi, raz pod wozem raz na wozie – tutaj akurat znajdujemy się na samym dnie wielkiego morza.

Tagi: , , ,Galeon Spośród kilku (a nawet kilkunastu) dostępnych na linuxa przeglądarek internetowych na pierwszy rzut oka Galeon nie wyróżnia się niczym. Ot, co zwykła przeglądarka, ładnie wygląda, nie ma za dużo opcji wydaje się być jednak funkcjonalna. Po pobraniu jej jednak (czysta ciekawość ;) ) i przetestowaniu…zostałem przy niej na stałe. Pierwsze co trzeba powiedzieć – nie znajdziecie tutaj fajerwerków graficznych, animacji, przeźroczystych, szklanych przycisków i innych bajerów. Galeon bowiem jest programem typu light, czyli takim, który ma za zadanie w jak najmniejszym stopniu obciążyć nasz komputer co przekłada się na szybkość pracy naszego PC’ta podczas surfowania po sieci. I tutaj Galeon sprawdza się bardzo dobrze nie zabierając praktycznie żadnych zasobów systemowych. Poza tym jest bardzo stabilny i mimo braku graficznych bajerów posiada mnóstwo opcji (pochowane, ale są), oraz bardzo dobry akcelerator pobierania, posiadający możliwość zatrzymywania oraz wznawiania zadań ściągania oraz ich odzyskiwanie w razie krytycznego błędu programu – ten jednak dotychczas zdarzył mi się wyłącznie raz w ciągu 7 miesięcznej praktyki z samą aplikacją co pokazuje, że jest to jedno z najstabilniejszych narzędzi surfowania po sieci.

Tagi: , , ,Mozilla Firefox Mozilla Firefox już od dawna jest „królem” wszystkich przeglądarek. Łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy dobrych programów – perfekcyjną stabilność, bardzo dobry interfejs, przyjazną obsługę, świetnie zaprojektowany akcelerator pobierania oraz – co jest chyba najważniejsze – oferuje największe bezpieczeństwo ze wszystkich możliwych aplikacji. Zapewniam was, że żaden wirus nie ma wręcz prawa przedostać się do waszego komputera z poziomu przeglądarki. Dużo dają tutaj częste aktualizacje samego oprogramowania – mimo iż z pozoru niewielkie dają naprawdę wiele, poprawiając te mniejsze jak i te większe błędy. Tutaj jednak widać, że twórcy przykładają się do swojej roboty i po zgłoszonym problemie stosowna łatka pojawia się w jak najkrótszym czasie. Bardzo przydatne są również pluginy. Tutaj wszystko mamy na miejscu – aplet Javy, oprogramowanie Macromedia Flash przygotowane specjalnie na potrzeby Firefoxa czy inne, mniej ważniejsze wtyczki. Wszystko instalujemy bez problemu, w pełni automatycznie. Zero problemów, zero frustracji, maksymalna wydajność i jakość użytkowania.

Tagi: , , ,Google Chrome Google Chrome to przeglądarka stworzona przez firmę Google, która z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz większą popularność wśród internautów. Nie ma się czemu dziwić, to naprawdę doskonałe narzędzie do codziennego przeglądania internetu i doskonała alternatywa dla innych darmowych przeglądarek „nowego typu”, takich jak Firefox, Opera czy Safari. Domeną Chrome jest oszczędność, zarówno zasobów jak i samego miejsca, które zajmuje interfejs użytkownika. Wyraźnie widać, iż skupia się ona (co nie jest wcale takie oczywiste dla innych producentów) na prezentacji stron, a nie samych możliwości przeglądarki (nadmiar pasków oraz toolbarów). Google jako pierwszy wprowadził izolację procesów dla poszczególnych kart, dzięki czemu zawieszenie się jednej z kart nie powoduje zawieszenia całego programu. Przeglądarka posiada również system rozszerzeń, tryb incognito, menadżer plików cookie, czy chociażby możliwość importowania zakładek z innych popularnych przeglądarek. Oczywiście aplikacja dostępna jest w polskiej wersji językowej.

Tagi: , ,Netscape Co jest takiego niezwykłego w Netscapie? Przede wszystkim fakt, że jest on tak jakby zlepką Internet Explorera i Mozilli Firefox. Czerpie on z nich to co najlepsze czyli prosty interfejs IE (z najstarszych wersji) oraz stabilność i poziom zabezpieczeń wprost od Firefoxa. Prócz tego posiada również wiele swoich zalet. Pomijając poprawione zabezpieczenia przed phishingiem (niezawodne w tym przypadku) posiada bardzo rozbudowaną obsługę kanałów RSS. Netscape chyba jako jedyny posiada również w pełni działające zabezpieczenia przed tzw. pop-ami czyli niechcianymi okienkami reklamowymi, które bez przerwy się pokazują i potrafią doprowadzić człowieka do szewskiej pasji. Ogólnie rzecz biorąc Netscape jako jeden z niewielu pokazuje, że prosty w wyglądzie program może okazać się bardzo dobrym narzędziem, z którego będzie korzystać mnóstwo osób czemu dowodzi jego ogromna społeczność zwolenników samej aplikacji, która stale dba oto, aby jej kolejne wersje były jeszcze bardziej dopracowane trzymając stały kontakt z samymi twórcami i na bieżąco informując ich o znalezionych błędach czy dziurach.

Tagi: , ,Firefox Firefox to synonim bezpłatnej, nowoczesnej przeglądarki. Nic dziwnego, to jedna z najpopularniejszych przeglądarek zarówno w Polsce jak i świecie. Przeglądarka oparta o silnik Gecko posiada rozbudowany system wtyczek i rozszerzeń, dzięki którym możemy rozbudować naszą przeglądarkę o wiele potrzebnych w codziennej pracy przy komputerze narzędzi, mowa tu o m.in. skrypcie blokującym reklamy, sprawdzającym pocztę, czy też narzędziach developerskich (przeznaczonych dla twórców stron internetowych). Co więcej, przeglądarka posiada wiele darmowych „skórek”, które pozwalają na zmianę strony wizualnej Firefoxa. Aplikacja dostępna w języku polskim.

Tagi: , ,Safari Każdy system ma swoją „systemową” (coś jak masło maślane, zabieg całkowicie zamierzony ;) ) przeglądarkę internetową. Lecz nie w każdym wypadku okazuje się ona zdatna do użytku (najlepszym przykładem jest zniesławiony Internet Explorer). W przypadku MAC OS’a możemy jednak być przekonani, że programy systemowe będą bardzo dobrej jakości. Podobnie jest w przypadku Safari. Safari to przeglądarka internetowa wyprodukowana i wydana przez Apple Computer, Inc. (czyli twórcę samego MAC OS’a). Sama aplikacja okazuje się być bardzo prosta w obsłudze i na dodatek uwielbia wręcz umilać użytkownikowi życie. Wzorem do naśladowania jest pomysł z automatycznym pobieraniem odpowiednich dodatków, wtyczek czy czcionek w momencie gdy wejdziemy na nierozpoznawalną przez program stronę www. Wtedy tak naprawdę nic nie musimy robić, wystarczy chwile odczekać, a program całą robotę wykona za nas. Dodatkowo najnowsza wersja programu posiada pełne wsparcie dla xHTML oraz poprawioną funkcjonalność i obsługę baz danych SQL. Czy zatem program idealny? Oczywiście, że nie, nie istnieją programy idealne. Podobnie jest i z Safari, które na dzień dzisiejszy również posiada nieco dziur. Jednak jak na Apple przystało wydawane są regularne aktualizacje, które raz po raz poprawiają funkcjonalność systemu czyniąc go jeszcze lepszym i jeszcze bardziej niezawodnym.

Tagi: , ,Opera Równie stabilna, bardzo wygodna, posiada zdecydowanie najbardziej przejrzysty interfejs – Opera to jedyny prawdziwy konkurent wszystkim znanego Ognistego Lisa. Pierwsze na co zwracamy uwagę to na interfejs i wygląd zewnętrzny Opery. Proste, aczkolwiek wykonane ze smakiem menu okazuje się być jednym z najlepiej rozplanowanych i najbardziej funkcjonalnych interfejsów. Przede wszystkim dużym plusem jest tak zwane „szybkie wybieranie”. Jest to karta z możliwością dodania 9 stron z postaci miniaturek do, których można się dostać za pomocą zwykłego kliknięcia myszką. Bardzo dobrze są również przygotowane operacje na kartach i zakładkach. Świetnie zostały też rozplanowane skróty klawiszowe, które wchodzą pod rękę już po pierwszym uruchomieniu. Przydatny jest też boczny panel administracyjny, oraz bardzo dobry akcelerator pobierania plików, główną jego cechą jest możliwość odzyskiwania utraconego pobierania (pod warunkiem, że serwer na to pozwoli). Dostajemy zatem solidny program, który jest przede wszystkim wygodny i szybki w użytkowaniu, a ocenę końcową poprawia sobie dobrą stabilnością i bezpieczeństwem.

Tagi: , , ,