Wpisy z kategorii ‘Programy’


Gadu-Gadu i Skype z video i bez Nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować oba komunikatory. Gadu-Gadu to produkt polski, a więc dobry, jeśli chcemy popierać nasze rodzime programy. Zresztą jest lubiany na całym świecie. Skype także zyskał dużą popularność, był przez długi czas o wiele bardziej rozbudowany, bo umożliwiał opcję video i połączenia głosowe, a Gadu-Gadu nie: teraz to się zmieniło i także polski program ma te możliwości. Z Gadu-Gadu łatwo wysyła się wiadomości na telefony komórkowe. Pamiętajmy, że Internet w komórkach jest nienadzwyczajny, z szybkością bywa naprawdę bardzo różnie… Tekst na pewno ułatwi nam szybszą komunikację, niż gdybyśmy próbowali ze smartfonem przez kamerkę! Gadu-Gadu to program bardzo szybki, działa opierając się na Instant Messaging. Możemy wybrać po prostu tekst, a więc dane, które są lekkie. Jeśli masz wolnego kompa, a jeszcze do tego gadając ze znajomymi masz pootwierane pamięciożerne programy, to może daruj sobie chwilowo opcję video i przejdź do czatu, czy to na Skype’ie, czy na Gadu. W Skypie fajne jest to, że mamy kilka możliwości widoku obrazu z kamery, między innymi mamy możliwość widzenia i siebie, i tego, kto z nami rozmawia. Może być to niezłe dla osób, które bardzo lubią mieć wszystko pod kontrolą lub też starają się wywrzeć na rozmówcy jak najlepsze wrażenie i patrzeć, czy nie powinny pokazać się raczej z innego profilu ;) Obraz rozmówcy może być duży prawie na cały ekran naszego komputera, ale też możemy ustawić inną opcję, a więc surfować po Internecie albo pracować, a jednocześnie mieć gdzieś na ekranie małe okienko z rozmówcą. Możemy na niego zerkać, ale obraz nie jest na tyle duży, by nam przeszkadzał w pracy i zasłaniał otwarty arkusz Excela czy coś, co rysujemy w programie graficznym. Mamy do dyspozycji wspaniałą opcję współdzielenia ekranu – innymi słowy nie musimy wysyłać znajomym linka do filmiku na Youtube i pisać: „Odtwórz od 3:46”, czy tym bardziej przesyłać wielkich plików graficznych, ale po prostu pokazujemy innym, co teraz widać na ekranie naszego komputera. Podsumowując, tradycyjne tekstowe wiadomości do szybkiej i konkretnej wymiany informacji lub przy wolnym necie, video gdy chcemy kogoś widzieć i mieć z nim kontakt, słyszeć ton głosu, widzieć mimikę.

Tagi: , ,Windows Live Messenger Windows Live Messenger to komunikator autorstwa Microsoftu, który jest bezpośrednim następcą znanego i szanowanego MSN Messengera. Jest to zarazem pierwszy projekt Microsoftu z rodziny Live. Dzięki aplikacji możemy prowadzić rozmowy, korzystać w nich z zestawu emotikon, organizować wideokonferencje, rozmowy głosowe, ale również wysyłać SMSy oraz wiadomości na pager. Wersja Live usprawniła prowadzenie rozmów audio/wideo oraz dodała możliwość pozostawienia wiadomości tekstowej (wcześniej, by tekst dotarł do odbiorcy, obaj musieli być online). Co więcej, dodano szereg opcji, które pozwalają na większą kontrolę samego wyglądu komunikatora. Dostępna jest polska wersja językowa.

Tagi: , , ,Skype Skype to obecnie jeden z najpopularniejszych komunikatorów głosowych, również w Polsce. Pozwala on nie tylko na rozmowy głosowe, ale również na organizowanie wideokonferencji czy też „tradycyjne” rozmowy tekstowe. Jest to również rozbudowane narzędzie, które śmiało może służyć za centrum komunikacyjne małej firmy, pozwala bowiem na wysyłanie SMSów, przekierowanie rozmów na telefon komórkowy, czy też stworzenie numeru telefonu, na który można dzwonić z tradycyjnych telefonów. Aplikacja oferuje naprawdę świetną jakość dźwięku oraz korzysta z szyfrowania, dzięki czemu nasze rozmowy są zabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Program posiada polską wersję językową.

Tagi: , ,uTorrent uTorrent to jeden z najpopularniejszych klientów sieci BitTorrent, charakteryzujący się lekkością i prostotą obsługi. Pozwala on na pobieranie udostępnianych przez użytkowników danych (zarówno muzyki, oprogramowania jak i filmów czy e-booków). Posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak kolejkowanie zadań, nadawanie im odpowiednich priorytetów, ustalanie limitów transferu, katalogowanie pobranych danych, prezentowanie wykresów dotyczących prędkości pobierania czy możliwość ustawienia odpowiedniej akcji (wyłącz komputer, uruchom ponownie etc.), gdy pobieranie zostanie zakończone. Co więcej, aplikacja posiada własny czytnik kanałów RSS, jednak jedną z największych zalet tego programu jest fakt minimalnego zużycia pamięci RAM oraz innych zasobów maszyny. Program posiada polską wersję językową.

Tagi: , ,Gadu-Gadu 10.5 To pierwszy polski komunikator, program łatwy w obsłudze i przyjazny. Jest znany i popularny od lat, teraz do pobrania jest nowa wersja 10.5. Co tu mamy nowego, czego nie znają te osoby, które ostatnio używały Gadu-Gadu kilka lat temu? Teraz nie ma podziału na Skype do rozmów przez kamerkę oraz Gadu do czatowania. Oba programy mają i to, i to. Głos, wypisywany na klawiaturze tekst czy wideo, każdy może wybrać sam. Dużym usprawnieniem jest GG Dysk. Ostatnio są dość popularne takie usprawnienia jak Chomikuj.pl czy Dropbox. GG Dysk też jest tego typu miejscem, czyli wirtualnym schowkiem na nasze pliki. Masz sporo zdjęć, tekstów, filmów, arkuszy kalkulacyjnych? Nie chcesz ich ciągle przerzucać między Twoim komputerem, komórką, tabletem za pomocą kabla lub pendrajwa? Padł Ci laptop i idziesz do kafejki internetowej, a potrzebujesz swoich danych? Jeśli będziesz je trzymać w kilku miejscach, to w razie czego będziesz w stanie z nich skorzystać w razie takiej awarii. Wiadomo nie od dziś, że trzeba backupować dane, tyle że teraz mamy inne możliwości niż tylko zgrać je na płytę. To także wygodna forma udostępniania naszych plików znajomym, z którymi gadamy przez GG. Co jest wygodne, możemy sami określić, co udostępnimy którym znajomym. Nie jest więc tak, że automatycznie wszystkie nasze kontakty mogą wejść do naszych wirtualnych folderów i pobrać na przykład nasze głupie zdjęcia z Sylwestra czy intymną korespondencję. To my określamy, kto co obejrzy. Co więcej, możemy komuś coś udostępnić nawet jeśli on lub ona nie ma Gadu-Gadu! Mamy także archiwum online, które pozwala nam zajrzeć do poprzednich konwersacji. A zatem to, co poprzednio napisaliśmy czy przeczytaliśmy, jest też dla nas dostępne z dowolnego miejsca, gdzie jest Internet. W ten sposób nie musimy drugi raz pytać, o której jest impreza w piątek. To także niezła możliwość spojrzenia jeszcze raz na przykład na kłótnię przez GG. Możemy przeczytać wymianę zdań i uznać, że rozmówca pewnie wcale nie miał nic złego na myśli. W normalnym życiu nie da się tak w obiektywnie spojrzeć na rozmowy.

Tagi: , ,Programy do przechowywania danych w sieci Istnieje obecnie sporo programów do przechowywania plików online. Jest to przydatne nie tylko wtedy, gdy zależy nam na backupie, a nasz komputer często się psuje. W ten sposób możemy łatwo udostępnić innym różne dane, czasami bardzo ciężkie, na przykład zdjęcia z wakacji czy nie daj Boże długie filmy z wakacji w dużej rozdzielczości, które wysyłane na maila zapchałyby od razu czyjąś skrzynkę. Oczywiście, ściąganie danych trwa, ale przynajmniej odbiorca sam sobie wybiera, co ściągnie teraz, a co później, a czego w ogóle nie chce mieć na swoim komputerze. Popularnym programem jest ChomikBox 2.0. Program nie jest ani duży, ani skomplikowany. Służy on do korzystania z chomikuj.pl, chyba jednego z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszego tego typu serwisu. Wiele osób używa Chomika, żeby udostępnić innym dane, które są poufne i do tego służy hasło. Podajemy hasło zaufanym osobom i nikt niepowołany nam tu nie zajrzy (oczywiście dla hakerów nie ma nic niemożliwego, ale w każdym razie zamykamy dany folder przed ogółem mniej uzdolnionych informatycznie ciekawskich). Ale oczywiście nie mam potrzeby hasłowania folderów. Możemy też utworzyć wiele folderów, jedne z hasłem (z ikonką kłodki), inne ogólnodostępne. W Chomiku mamy pewien limit ściągania danych, a jeśli go przekroczymy, możemy zapłacić za więcej (na ogół wystarczy mała opłata SMS-em). Mamy też dodatki do innych programów: przykładami są Gadu Gadu, a także Picasa. Owszem, w Picasie wiele pozmieniasz, ale też udostępnisz innym (choć Picasa ma tę wadę, że zmniejsza automatycznie zdjęcia, więc jest średnia do przesyłania sporych formatowo zdjęć o dużej rozdzielczości). Gadu Gadu to niby program do rozmawiania, ale możemy też tam zostawić komuś ważne pliki – i to nawet komuś, kto w życiu nie zainstalował sobie GG! Jest jeszcze na przykład DropBox, bardzo sympatyczny program do archiwizacji i udostępniania plików innym. Za darmo mamy 2 GB, reszta po dopłaceniu.

Tagi: , , ,Hamster Free Video Converter Hamster Free Video Converter to bardzo proste narzędzie przeznaczone do konwersji pików wideo. Mimo swojej prostoty program ten obsługuje wiele popularnych formatów, zarówno 3GP, MP4, MP3, AVI, MPG, WMG, FLV ale również filmy w formacie HD, DVD, czy M2TS. Ta świetna aplikacja pozwala na błyskawiczne kodowanie plików do formatów obsługiwanych przez stacjonarne odtwarzacze multimedialne (DVD) oraz urządzenia mobilne (iPad, Zune, PSP, PS3, Xbox, HTC, iPhone czy iPod). Co więcej, program posiada przyjazny, przejrzysty i intuicyjny interfejs oraz wbudowany prosty odtwarzacz wideo. Aplikacja rozprowadzana jest na licencji freeware (darmowej) i posiada polską wersję językową.

Tagi: , , ,Internet Download Manager Internet Download Manager, określany w skrócie „IDM”, to cieszący się dużą popularnością manager pobierania. Usprawnia on proces pobierania plików z Internetu. Bardzo ważną jego cechą jest możliwość integracji z najpopularniejszymi przeglądarkami, takimi jak IE, Firefox, Chrome, Safari, Opera czy też Netscape. Aplikacja oferuje zarówno wznawianie procesu pobierania, segmentację pobieranych plików (co usprawnia proces ich pobierania) jak i podgląd pobieranych archiwów (ZIP). Program sprawdzi się również w sytuacji, gdy chcemy pobrać film czy muzykę z serwisów takich jak Google Video, MySpace czy też Youtube. IDM zadowoli także bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy docenią obsługę serwerów proxy oraz mnogość obsługiwanych protokołów (HTTP, HTTPS, FTP). Dodatkowy plus stanowi polska wersja językowa oraz prostota obsługi. Program jest płatny, jednak jest możliwość pobrania wersji próbnej, trial.

Tagi: , , ,eMule eMule to jeden z najpopularniejszych programów P2P, choć jego sława nieco już przebrzmiała to nadal wielu internautów korzysta z niego by wymieniać się plikami. Korzysta on z sieci ED2K, która stanowi alternatywę dla m.in. sieci BitTorrent. Program rozpowszechniany jest na podstawie licencji GNU (jedna z licencji określających wolne oprogramowanie, open-source). Aplikacja posiada wyszukiwarkę plików dostępnych w sieci P2P (ED2K). Możemy również skorzystać z różnego rodzaju serwisów/katalogów, które dostarczają bezpośrednie linki (w odpowiedniej formie, standardzie ED2K) do konkretnych zasobów (filmów, muzyki, ebooków, archiwów). Program posiada polską wersję językową.

Tagi: , , ,